Довмонтов місто

Довмонтов місто

Довмонтов місто

Довмонтов місто

Довмонтов місто – єдиний у своєму роді археологічний музей під відкритим небом, який донині стає причиною гострих дискусій між вченими. Це всього півтора гектари землі, які мають величезне історичне значення і знаходяться на території Псковського кремля. Назване місто у честь князя Довмонта, захищав Псков майже тридцять років, з 1266 по 1299 рік. Тут, на невеликій ділянці землі, вміщалися 18 храмів. Це унікальне для Русі місце скупчення храмів. Такого на російській землі більше ніде і ніколи не було.

Храми зводилися в XII-XVI ст., а в кінці XVII ст. за указом Петра I, їх почали розбирати через перетворення Крома в головну оборонну точку Пскова під час Північної війни. Згодом протягом чверті століття Довмонтов місто переховувався під шаром грунту, на якому ростили сад, ставили сараї та складські приміщення.

Вся історія Довмонтова міста могла безслідно зникнути під землею і спорудженими на ній сучасними будівлями. Пам’ятник історії рятували археологи і люди, які знають, чого насправді варті такі унікальні стародавні споруди. У післявоєнні роки В Пскові, як і в багатьох інших містах СРСР, швидким темпом йшли відновлювальні роботи, будувалися будинки для людей. Ніхто і не розібрався, що будівництво захопила унікальну історичну територію. Про це схаменулися учасники археологічної експедиції в 1954 році, які взялися за екстрені розкопки, стали писати листи чиновникам з вимогою припинити знищення історії і домоглися свого.

Робочих змінили археологи та науковці, які за 35 польових сезонів виявили у ґрунті залишки десяти кам’яних храмів XII-XVI ст., п’яти будинків XIII-XVII ст., вуличні мостові, кладовища. Поступово з-під землі з’являвся стародавнє місто. До кінця 1980-х років дослідники відкопали близько гектара землі, на якій стояв Довмонтов місто, тобто більшу його частину.

З кінця 1960-х років почалися роботи по музеєфікації Довмонтова міста. Знайдені під землею фундаменти давніх будівель законсервували і позначили зверху цегляними кладками. Про знайдений стародавньому місті писали багато газет, і за археологами в Довмонтов місто прийшли туристи.