Озеро Насера (Асуанське водосховище)

Озеро Насера (Асуанське водосховище)

Озеро Насера (Асуанське водосховище)

Озеро Насера (Асуанське водосховище)

Озеро Насер — водосховище, розташоване на півдні Єгипту і (частково) на півночі Судану. Поняття «озеро Насера» стосується тільки тієї частини водосховища, яка розташована на території Єгипту. Єгипетська частину займає 83% від загальної площі водойми. Суданський розділ водосховища носить назву «Нубийское озеро».

Єгипетська частина величезного водосховища була названа на честь президента країни Гамаля Абдель Насера. Саме він був головним ініціатором проекту будівництва висотної греблі, який викликав безліч суперечок і протиріч.

Коли в результаті будівництва Асуанського гідровузла через Ніл створювалося озеро Насер, в період з 1958 по 1970 роки були здійснені масштабні і безпрецедентні переселення стародавніх пам’яток. Так, кілька важливих Нубійських і давньоєгипетських архітектурних споруд камінь за каменем були демонтовані і перевезені в більш високі райони. Одним з найбільших перевезених пам’яток був храмовий комплекс Абу-Сімбел. В результаті створення озера Насер були затоплені Суданський річковий порт і залізничний вокзал Ваді Халфи, неподалік почали будувати нове місто, куди була змушена переселитися Нубійська громада Єгипту.
У 1990-х роках рівень води в озері почав підніматися і переливатися на захід від озера, де утворилося ще одне озеро — Тошка.