Печерне місто Мангуп

Печерне місто Мангуп

Печерне місто Мангуп

Печерне місто Мангуп

Одним зі збережених донині свідків бурхливого виру історії є Мангуп – середньовічне місто-фортеця в Бахчисарайському районі Криму.

Історія міста починається в третьому столітті, коли на плато, де пізніше був побудований Мангуп, прийшли племена скіфів і сарматів. Проте вже через два століття їх змінюють готи і алани, в ті ж часи в Мангупі з’являються перші фортечні укріплення. Доріс (як тоді називався Мангуп) стає столицею Феодоро, невеликого християнського князівства, відомого так само як кримська Готія. Ще приблизно через століття в Доросе зводиться монументальна базиліка, і місто стає центром готської єпархії.

У сьомому столітті ці краї пізнали навала хазар, а захоплення самого міста послужив поштовхом до масового антихазарскому повстання, яке примітно тим, що очолив його святий Іоанн Готський. З тринадцятого по п’ятнадцятий століття Мангуп, називався вже Феодоро, став столицею однойменного князівства, і саме до цього періоду відносяться одні із самих цікавих збережених пам’яток – штучні печери, руїни цитаделей, фундаменти базилік і багато іншого.

Однак наприкінці п’ятнадцятого століття Мангуп, як і інші навколишні землі, був захоплений турками, і з цього моменту почалося тихе згасання міста, що закінчилося у другій половині вісімнадцятого століття, коли його покинули останні жителі. Хоча османи і перебудували фортецю, а сам Мангуп був центром дрібної адміністративної одиниці в Османській імперії, колишньої величі цьому місту знати вже не судилося.

У цьому Мангуп являє собою досить мальовничі руїни, по яких, можна зрозуміти багато чого про історії Криму взагалі і цих місць зокрема. Руїни Мангупа – місце, яке дійсно варто відвідати в Криму усім, кого цікавлять подібні пам’ятки старовини.