Велика камяна оранжерея в Петергофі

Велика камяна оранжерея в Петергофі

Велика камяна оранжерея в Петергофі

Велика камяна оранжерея в Петергофі

У Нижньому парку Петергофа, в тій самій частині, яку зазвичай виносять на обкладинки фотоальбомів і путівників, розміщується чудова архітектурна композиція: Парадна Велика оранжерея з садом і знаменитим Оранжерейним фонтаном посередині.

Будівництво оранжереї почалося у 1722-му році за задумом Н. Мікетті (точно не встановлено, але найімовірніше авторство належить йому). Керували роботами архітектор В. Браунштейн і М. Земцов. Ідея полягала в тому, щоб, загалом-то господарська будівля, не вибивалася із загального помпезного стилю і виглядала б так само гарно, як і інші будови в парку.

У підсумку Велика кам’яна оранжерея опинилася під стати приморським палацам Петра і зовні практично нічим від них не відрізнявся. Закінчення будівництва довелося на 1725 рік, а в 1726 році в центрі оранжерейного саду встановили фонтан з скульптурною композицією великого Растреллі «Тритон, що розриває пащу морському чудовиську».

Незважаючи на помпезність і парадну урочистість будівлі, оранжерея виконувала цілком побутову функцію: в ній вирощувалися і зберігалися екзотичні рослини, привезені із заморських країн. Влітку чагарники і квіти в горщиках розставлялися в якості прикрас численних гротів, фонтанів, палаців і алей парку, а взимку прибиралися в приміщення для належного догляду в холодну пору року.

Під час війни Оранжерея була знищена німцями, і тільки в 1954-му році почалися роботи по її відновленню. Керував будівництвом архітектор Ст. Савков, проте в основу лягли збереглися креслення початку XVIII століття.