Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні

Аджимушкайські каменоломні – символ незламності волі людини, символ подвигу і беззавітної любові до Батьківщини воїнів Радянської Армії. Тут, під землею, тисячі солдатів і мирних жителів Керчі протистояли фашистам довгі 170 днів.

Аджимушкайські каменоломні в околицях Керчі у античні часи використовувалися для видобування каменю-черепашнику. Це десятки кілометрів підземних лабіринтів, на глибині від 5 до 20 метрів.

В травні 1942 року, коли німці захопили Керченський півострів, більше 10 000 чоловік, залишки армії, відрізані від відступу, і тікали місцеві жителі спустилися в підземелля каменоломень. Катакомби були зовсім не призначені для тривалої облоги — відсутні запаси їжі, не було медикаментів, зброї і боєприпасів, а колодязі з водою перебували лише зовні. Кожній вилазки за водою супроводжував невеликий бій. До того ж, фашисти почали закладати в тунелі вибухівку і запускати отруйні гази. 30 жовтня 1942 року німцям вдалося захопити катакомби. Вони взяли в полон лише кількох живих захисників — після 170-денної облоги з вижили лише 48 осіб.

У січні 1966 року в каменоломнях був створений Аджимушкайский філія Керченського історико-архівного музею. Сьогодні це самий відвідуваний меморіальний пам’ятник в Керчі. Туристів проводять по темних підземних коридорах, даючи можливість на собі відчути трагічну атмосферу і нелюдські умови, в яких жили і воювали захисники Керчі.