Демидівський стовп

Демидівський стовп

Демидівський стовп

Демидівський стовп

Демидівський стовп, або стовп – так називається пам’ятник, встановлений на честь Павла Григоровича Демидова – “покровителя освіти і засновника Демидівського вищих наук училища”. Він прославився тим, що став ініціатором і виділив власні кошти на створення в Ярославлі першого вищого навчального закладу, яке відкрилося в 1805 році.

Пам’ятник був встановлений на Іллінській площі в 1829 році, кошти на його спорудження збирали всім світом. Спочатку монумент являв собою 12-метрову бронзову дорическую колону, встановлену на гранітному п’єдесталі і увінчану бронзової небесною сферою і позолоченим ширяє орлом. Орла з пам’ятника прибрали після Лютневої революції, як символ самодержавства. Тоді ж була демонтована і сфера, а в 1931 році пам’ятник був повністю розібраний.

У 2004 році влада Ярославля прийняли рішення відновити пам’ятник на колишньому місці, в точності повторивши всі деталі. Ініціатива відновлення виходила від Музею історії міста. В процесі створення нового проекту були використовували старі креслення, начерки, ескізи, фотографії та інші матеріали, що збереглися в міжнародному Демидівському фонді, у нащадків П. Р. Демидова, а також в музеях і архівах Ярославля і Санкт-Петербурга. Відкриття відтвореного пам’ятника відбулося 9 грудня 2005 року, і зараз він є найвищим монументом в місті.